Sticky blomkål är en vegansk variant av sticky pork, och det är SÅ himla gott! Den mjuka insidan är täckt av ett knaprigt yttre, täckta i en sticky sås. Mums!

Sticky blomkål – En favorit som är här för att stanna
Idag ska vi återigen göra om en klassisk kötträtt till en vegansk godbit. Jag har sett så otroligt många varianter på det här med olika typer av kött. Därför tyckte jag att det var dags att jag gjorde något veganskt av det. Istället för kött/kyckling har jag använt mig av blomkål.
Blomkålen är täckt i en smet och lagad i ugnen för att bli så där härligt krispig som man vill ha den.
Blomkål är en sån där grönsak som kanske inte direkt får det att vattnas i munnen. I alla fall inte på mig. Det känns som att den mer är förknippad med hälsosam matlagning och inte för sin mångsidighet.
Sticky blomkål, även känd som ”blomkålsvingar”, är en kreativ tolkning av den klassiska bbq-vingen, men i en vegetarisk och här även veganvänlig form. Det är en rätt som balanserar krispighet, klibbighet och en explosion av smaker. Något som man kanske inte förväntar sig från blomkål. De är enligt mig en perfekt kombination av sötma, sälta och kryddighet som skapar en harmoni av smaker som gör att du vill ha mer och mer.
Här hittar du fler goda middagsrecept.


Sticky blomkål
Ingredienser
Till blomkålen
- 1 blomkål
- 2,5 dl vetemjöl
- 2,5 dl växtbaserad dryck
- 0,5 tsk salt
- 0,5 tsk peppar
- 0,5 tsk paprikapulver
Till såsen
- 1 dl vegansk ostronsås
- 0,5 dl sirap
- 2 msk kinesisk soya
- 2 msk vitvinsvinäger
- 0,5 tsk chiliflakes
Garnering:
- Sesamfrön
- Salladslök
Gör så här:
- Sätt ugnen på 200 grader.
- Blanda alla ingredienser till blomkålen, förutom blomkålen, till en tjock smet i en bunke.
- Dela blomkålen i mindre bitar och blanda ner i smeten, se till att alla bitar är täckta i smet.
- Lägg på en bakplåtspappersklädd plåt och grädda i 35-40 minuter, vänd blomkålen efter halva tiden.
- Häll alla ingredienser till såsen i en stekpanna. Koka upp och låt sedan puttra på svag värme tills såsen börjar tjockna.
- Vänd ner blomkålen i såsen och rör om tills blomkålen är helt täckt i sås.
- Servera och toppa med sesamfrön och skivad salladslök.
Nutrition
Har du provat det här receptet på sticky blomkål? Lämna en kommentar och betygsätt receptet för att hjälpa andra att hitta rätt! Jag älskar att se era resultat på mina recept. Om du postar en bild på instagram, glöm inte att använda hashtaggen #wonderveganrecipe och tagga mig på @wondervegan så jag inte missar det.

Jag antar att det ska stå 2,5 dl vetemjöl och inte 25 dl?
Författare
Oj, vad bra att du såg det! Det stämmer absolut. Har ändrat det till 2,5 dl 🙂 Tack snälla för att du sa till!
Tips på vad att ha till? Ris och nånting? ????. Måste testa snarast!
Författare
Jag äter det gärna med ris och lite färska grönsaker till 😀
Vad innebär växtbaserad dryck 2,5 dl?
Ett och ett halvt år senare har jag hittat receptet och undrar om du har tips på vilken växtbaserad dryck som passar bäst 🙂
Författare
Jag brukar använda soja eller havredryck 🙂
Växtbaserad dryck = mjölk eller grädde?
(om man äter mejeri)
Författare
Hej, jag skulle chansa på mjölk, men eftersom jag inte äter mejerier själv kan jag inte garantera hur resultatet blir 🙂